Zamek w Kórniku i Pałac w Rogalinie wśród pomników przyrody i... atrakcji dla dzieci

Śladami Ignacego i Meli, czyli dziecięcych bohaterów książki Zofii Staniszewskiej "Zagadka dębów rogalińskich" chcieliśmy przekonać się jak potężne są te prastare drzewa i dlatego Rogalin był na naszej liście miejsc koniecznych do odwiedzenia przy okazji poznawania Wielkopolski. A będąc w tej okolicy, nie sposób nie sprawdzić, czy w którymś z okien położonego niedaleko Zamku w Kórniku, uda się nam wypatrzeć Białą Damę, jak to zrobili bohaterowie "Monety zagłady" Agnieszki Stelmaszczyk. Umieszczenie akcji książek dla dzieci w Kórniku i Rogalinie to nie przypadek - to znakomite miejsca do odwiedzenia z młodymi turystami! 


I. Zamek i Arboretum w Kórniku


Zamek w Kórniku w obecnym kształcie pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i bardziej niż zamek naszym zdaniem pasowałoby do niego określenie pałac, niemniej jego rodowód sięga aż średniowiecza. Swój neogotycki charakter zawdzięcza Tytusowi i Janowi Działyńskim, którzy dokonali gruntownej przebudowy tej rezydencji. Obecnie w Zamku mieści się biblioteka Polskiej Akademii Nauk, będąca jedną z największych w Polsce. 

Wydaje się jednak, że Zamek w Kórniku znany jest nie mniej z biblioteki PAN, co z Białej Damy. Postacią historyczną, o której chodzi w legendzie o Białej Damie, była Teofila Działyńska, zmarła w Kórniku w 1790 r. W jadalni Zamku zobaczyć można jej portret w białej sukni. Zgodnie z legendą, Biała Dama po północy schodzi z portretu i przechadza się po zamku. Pokutuje tym ponoć za rozbiórkę zameczku myśliwskiego Górków, który mieścił się niegdyś nad jeziorem kórnickim, a w którym diabły strzegły skarbu tego rodu. 

Niestety, my Zamek zwiedzaliśmy za dnia, więc nie było nam dane wypatrzeć nigdzie Białej Damy, oprócz oczywiście podziwiania jej na portrecie. Niemniej zamek okazał się świetnie przygotowany do zwiedzania z dziećmi.

Przed wizytą warto pobrać na telefon aplikację "Zamek w Kórniku", która służy podczas zwiedzania jako audioprzewodnik. Co nas mile zaskoczyło, audioprzewodnik w aplikacji dostępny jest w wersji dla dorosłych oraz w wersji "rodzinnej". I tak oto sympatyczny, zabawny Wodnik oprowadził Adasia i Julka po zamkowych wnętrzach, zwracając ich uwagę na najważniejsze i najciekawsze elementy wyposażenia sal i po krótce, przystępnym dla dzieci językiem, wprowadzając ich w historię zamku.

Nie na samym zamku jednak atrakcje w Kórniku się kończą, bowiem zamek otoczony jest bardzo rozległym parkiem, a dokładniej rzecz ujmując - arboretum, czyli bardzo bogatą kolekcją drzew i krzewów. I tu znów miła niespodzianka dla rodzin. Po pierwsze, do poznawania arboretum również jest dostępna aplikacja (osobna od aplikacji do zwiedzania zamku). Po drugie zaś, w arboretum bawić się można w quest, czyli grę terenową. My w karty do gry byliśmy uzbrojeni już wcześniej wydrukowawszy je sobie w domu (z tej strony: link), ale okazało się, że obsługa oferuje bezpłatnie te karty dzieciom przy wejściu do arboretum. Co więcej, widzieliśmy, że nieopodal wejścia do arboretum było (nieczynne niestety podczas naszej wizyty) stanowisko jeszcze innej gry terenowej dla dzieci, której elementy potem w wielu miejscach znajdowaliśmy na terenie parku.

Niezależnie od tego, czy macie ochotę bawić się w grę terenową, czy też spacerować sobie po parku "na luzie", czeka w nim wiele miejsc, które przyciągną dziecięcą uwagę - poczynając od placu zabaw, przez różne labirynty wśród krzewów, po polanę edukacyjną, na której z umieszczonych tam plansz można się wiele dowiedzieć o roślinności w kórnickim arboretum. 

Garść informacji praktycznych:

  • Zamek w Kórniku mieści się pod adresem: ul. Zamkowa 5, Kórnik
  • W Kórniku widzieliśmy sporo parkingów - ten pod samym zamkiem jest relatywnie niewielki, ale nam udało się bez problemów zaparkować nieco dalej - na rynku tej miejscowości.
  • Zamek i arboretum czynne są codziennie, oprócz poniedziałków, a aktualne godziny otwarcia znaleźć można na stronie internetowej - link
  • Jak pisaliśmy powyżej, przed wizytą warto pobrać aplikacje na telefon: "Zamek w Kórniku" oraz "Arboretum w Kórniku", które służą jako audioprzewodniki.
  • Przed wizytą w arboretum w sezonie komarowym koniecznie użyjcie środka odstraszającego te owady.
II. Pałac i park w Rogalinie


Do Rogalina warto się wybrać przede wszystkim aby zobaczyć rogalińskie dęby. W starorzeczu Warty rosną tu niesamowite pomniki przyrody. Ba, jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, których obwody sięgają od 6 do 9 metrów! Te potężne drzewa znajdują się w parku za pałacem. Istnieją badania naukowe, w świetle których rogalińskie dęby są starsze od uznawanego za najstarszy okaz w Polsce - świętokrzyskiego dębu Bartek.

Przed II Wojną Światową Pałac w Rogalinie słynął z największej w Polsce kolekcji malarstwa współczesnego, po wojnie zaś długo był w bardzo złym stanie i dopiero niedawno został całkowicie odrestaurowany, wcześniej można było zwiedzać jedynie jego część. Nie starczyło nam czasu na poznanie pałacowych wnętrz, ruszyliśmy wprost do dębów. Bramą po prawej stronie pałacu wchodzi się na teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i ścieżką wiodącą niemal cały czas prosto, po kilkuset metrach dochodzi się do imponujących drzew. Niestety, dąb Czech od kilkunastu już lat jest obumarły. W prastarych dębach mieszkają sobie ponoć bardzo rzadkie okazy owadów, które "podgryzają" drzewa, póki co udaje się z sukcesem stosować ochronę jednych i drugich, oby jak najdłużej te niesamowite okazy dębów przetrwały. 

Idąc nieco dalej w parku, w dół w kierunków łęgów, zobaczyć można jeszcze jeden znany okaz - dąb Edward, ale w ogóle na terenie całego parku tych starych drzew jest sporo ponad tysiąc

Wracając pętlą w kierunku pałacu weszliśmy na teren ogrodu rokokowego/francuskiego, który, jeśli dzieci jeszcze niewystarczająco wybiegały się po parku krajobrazowym, może służyć jako znakomity plener do zabawy dzięki labiryntom z krzewów. 

Garść informacji praktycznych:

  • Adres Pałacu w Rogalinie to ul. Arciszewskiego 2, Rogalin
  • Przed kompleksem pałacowo-parkowym znajduje się duży, płatny parking.
  • Kasa biletowa do pałacu znajduje się przy wjeździe na parking.
  • Bilety do pałacu sprzedawane są w różnych wariantach, zależnie od tego ile się chce zobaczyć. Wejście do parku i ogrodu jest bezpłatne. 
  • Pałac otwarty jest codziennie oprócz poniedziałku, aktualne godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie internetowej - link. Park i ogród otwarte są codziennie.
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Komentarze

Copyright © Family Adventures