Pałac i Muzeum Sztuki Socrealizmu w Kozłówce, czyli z wizytą z dziećmi u Zamoyskich i... Lenina!

Kozłówka to niezwykła podróż przez epoki historii Polski. Zwiedzając Pałac Zamoyskich dowiadujemy się o życiu magnackich rodów w dawnej Polsce, skąd płynnie przechodzimy do walki klasowej, socjalizmu i komunizmu. Innymi słowy, Kozłówka to znakomita lekcja historii dla dzieci i młodzieży, a tym samym miejsce nie do pominięcia podczas rodzinnej wyprawy na Lubelszczyznę!

W Kozłówce, położonej wśród malowniczych pól zaledwie ok. pół godziny jazdy od Lublina na północ, mieści się jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Późnobarokowy pałac był siedzibą magnackich rodów. 

Pałac w Kozłówce otoczony jest kilkoma budynkami, w których znajdują się wystawy dostępne do zwiedzania w ramach wspólnego biletu. Tym samym, oprócz Pałacu, do zobaczenia na terenie Zespołu Pałacowego jest również Powozownia, wspomniana w tytule Galeria Sztuki Socrealizmu, a także Kaplica, to wszystko zaś uzupełnia spacer po rozległym parku, w którym, jak miło, pomyślano o dzieciach i zbudowano placyk zabaw, aby mogły one wyżyć nieco energii nagromadzonej podczas zwiedzania pozostałych obiektów!

Pałac zwiedza się w grupach ok. 30 osobowych pod wodzą przewodnika. W okresie szczytu turystycznego może być nieco problemów z biletami, bowiem "ilość biletów jest limitowana". My, zwiedzając Kozłówkę w okresie majówki, będąc tam około południa, musieliśmy poczekać około godzinę na dostępną turę wejścia do Pałacu, nie było to jednak problemem, bo można ten czas spędzić chociażby na spacerze po parku. Niestety, nie ma możliwości zakupu biletów online, czy ich wcześniejszej rezerwacji. Kasa biletowa znajduje się w budynku Powozowni po prawej stronie od wejścia przez bramę.

W Pałacu bardzo ciekawym eksponatem jest piękne drzewo genealogiczne rodu Zamoyskich, które znajduje się w hallu - to dobra okazja do pokazania dzieciom w jaki sposób tworzy się takie drzewo w naprawdę dobrym wydaniu. Po wejściu na piętro przewodnik oprowadza po pełnych przepychu salach ze świetnie zachowanym dawnym wyposażeniem. Jeśli dzieci nie miały dotychczas okazji, ta jest wprost idealna do pokazania im, jak wyglądało w dawnych czasach życie możnych rodów. 

Powozownia, znajdująca się w jednym z budynków wokół Pałacu, mieści w sobie niewielką, ale mimo wszystko wartą zobaczenia kolekcję powozów, z których część jest wypożyczona z chyba najsłynniejszej w Polsce powozowni w Łańcucie.

Na koniec zostawiliśmy sobie "perełkę" w postaci Galerii Sztuki Socrealizmu, zresztą warto zachować taki "chronologiczny" ciąg zwiedzania - od wcześniejszego poznania życia arystokracji do epoki walki z podziałem klasowym w czasach komunizmu.

Galeria Sztuki Socrealizmu mieści się w budynku po lewej stronie od bramy wejściowej, przy czym część rzeźb stoi w ogrodzie za tym budynkiem. Wizyta w tym miejscu była bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich - chociaż sztukę socrealizmu nasi mali Warszawiacy znają chociażby z płaskorzeźb na budynku Pałacu Kultury czy też z budynków na MDM-ie wokół Placu Konstytucji w Warszawie, tu jednak można było poznać ją w pewnym kontekście, jakim jest wystawa dostępna w Kozłówce. Wizyta w Galerii była świetną bazą do rozmowy z chłopcami o czasach minionych - o przodownictwie pracy, kulcie Lenina i Stalina, o zjawisku propagandy, o powiązaniu socrealistycznej sztuki z realiami powojennej gospodarki, itd. Z wielkim zainteresowaniem spędziliśmy wszyscy sporo czasu na przeglądaniu czasopism dla dzieci z lat socjalizmu. Przedstawiliśmy chłopcom (jedynie kamienne na szczęście) postaci Stalina czy Dzierżyńskiego.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Garść informacji praktycznych:

  • Pałac w Kozłówce mieści się pod adresem: Kozłówka 3, Kozłówka.
  • Zespół pałacowy dostępny jest dla zwiedzających od kwietnia do końca listopada, szczegółowe godziny otwarcia znajdują się na stronie internetowej: link
  • Obok zespołu pałacowego mieści się spory płatny parking.
  • Pałac zwiedza się w grupie z przewodnikiem, zaś pozostałe wystawy (Powozownię, Galerię Sztuki Socrealizmu i Kaplicę) indywidualnie.
  • Zwiedzanie pałacu zajmuje około godzinę, na pozostałe wystawy warto również przeznaczyć, łącznie, około godzinę. 
Komentarze

Copyright © Family Adventures