Freilichtmuseum am Kiekeberg - sielski skansen wsi północnoniemieckiej w Rosengarten k/Hamburga

Informacja o istnieniu tego położonego pod Hamburgiem skansenu nie jest pierwszoplanowa na różnych stronach dotyczących turystyki w północnych Niemczech. Jadąc tam spodziewaliśmy się  więc czegoś niewielkiego, co zajmie nam godzinkę, góra dwie. Tymczasem zastaliśmy wspaniały skansen, w którym spędzić można co najmniej pół dnia, a do tego miejsce jest tak urokliwe, że i cały dzień byłby tam bardzo miło spędzony!

Jak to w każdym dobrze zorganizowanym skansenie, cała przestrzeń jest jasno podzielona na różne rejony, miasteczka Północnych Niemiec. Każdy z nich charakteryzuje się nieco inną architekturą, szczególnymi obyczajami, tradycjami. Ponadto, ekspozycja plenerowa wiedzie nas chronologicznie przez historię wsi północnoniemieckiej, od XVII wieku po lata powojenne XX w

Adaś i Julek są wielbicielami wizyt w skansenach, my dorośli też je lubimy, bo to, pomijając walor edukacyjny, po prostu przyjemne miejsca na spacery wśród przyrody. Skansen Kiekeberg to jednak miejsce wyróżniające się wśród skansenów, które dotychczas widzieliśmy - to nie tylko budynki i zagrody, to miejsce, w którym historia ożywa i przez czas wizyty tam poczuć można wiejskie życie w przeszłości!

W skansenie w Rosengarten znajdują się zarówno zagrody wiejskiej, jak i warsztaty pełne artefaktów pozwalających na wytłumaczenie, pokazanie dzieciom czym zajmowali się niegdyś szewcy, piekarze, stolarze czy kowale. Nawet jeśli nie wszystkie te zawody wyginęły, to w dzisiejszych czasach praca rzemieślników wygląda wszak zupełnie inaczej niż w przeszłości, zatem wizyta w skansenie będzie dla młodszych i starszych dzieci bardzo ciekawą żywą lekcją historii.

Niejedno dziecko z pewnością ucieszy możliwość obcowania ze zwierzętami gospodarskimi. Nasze "małe mieszczuchy" długo z radością przyglądały się taplającym się w błotku małym prosiaczkom!

Co więcej, w skansenie regularnie odbywają się warsztaty i różnego rodzaju zajęcia dla dzieci (po niemiecku), jeżeli jesteście zainteresowani, zajrzyjcie do aktualności na stronie internetowej . Ponoć bywają również wolontariusze przebrani w stroje z epoki, którzy w ten sposób dodatkowo ożywiają skansen. My na nich nie trafiliśmy, zapewne dlatego, że tego dnia, gdy akurat przyjechaliśmy, odbywał się targ roślin, sadzonek i produktów regionalnych. W pierwszej chwili uznaliśmy, że to pech, że będzie nam to przeszkadzało w zwiedzaniu, ale potem uznaliśmy, że skansen nabrał tym chyba jeszcze więcej uroku, nie był pustawą przestrzenią, lecz "żyjącym miasteczkiem".

Nietuzinkową atrakcją, a zarazem też i miejscem o ogromnym walorze edukacyjnym jest Agrarium. Mieści się w niepozornie z punktu widzenia wejścia budynku, który kryje w środku ogromną ekspozycję maszyn i sprzętu rolniczego. To dwupiętrowa wystawa, w której zastosowano mnóstwo elementów multimedialnych i interaktywnych. Jeśli więc Wasze dzieci nie miały dotychczas okazji doić krowy, będą miały wspaniałą okazję spróbować tam swoich sił i przekonać, że to niełatwe zadanie! A może chciałyby pokierować kombajnem? Potrzymać lejce i spróbować powozić? Zobaczyć, dzięki różnym multimedialnym eksponatom, w jaki sposób powstają różne produkty spożywcze? Wszystko to w jednym miejscu - owym niepozornie wyglądającym budynku Agrarium!

Jakby jeszcze było mało, w budynku znajduje się bardzo duża wystawa dawnych zabawek, na której dorośli z sentymentem mogą odnaleźć zabawki swego dzieciństwa, a dzieci przekonać się, że przed erą gier komputerowych też było życie! Co niesamowite, wybrane zabawki są udostępnione do zabawy, co z pewnością ucieszy maluchy.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!


 

Komentarze

Copyright © Family Adventures