Tatry z dziećmi (cz. 12): Wycieczka na Słowację - Spiski Zamek i Lewocza

Co zrobić w deszczowy dzień w Zakopanem z dziećmi? Najlepiej udać się na wycieczkę! Gdy pogoda nie pozwala wędrować po szlakach, pozostaje tak wiele do zwiedzania i odkrywania w okolicy "stolicy Tatr". Jednym z pomysłów jest wycieczka do Spiskiego Zamku i Lewoczy - słowackich perełek architektonicznych!

Spiski Zamek


Do Zamku Spisz (Spiskiego Zamku, Spiski Hrad) jest z Zakopanego ok. 100 km, w zależności od natężenia ruchu, dojazd w szczycie sezonu letniego powinien Wam zająć niecałe 2 godziny. Zamek znajduje się w miejscowości Zehra na Słowacji.

Spiski Hrad jest szczególnym miejscem, bardzo wartym odwiedzenia. Pierwsze zapiski o jego istnieniu pochodzą z XII wieku, a dziś znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

To potężne zamczysko, górujące nad okolicą, współcześnie stanowi dobrze zachowane ruiny. W jego wnętrzach znajdziecie wiele ciekawych ekspozycji - odtworzoną zamkową kuchnię z ciekawym opisem średniowiecznego savoir-vivre'u w wielu językach, podziemne cele z narzędziami tortur, jak również wystawę broni, armat itp. Niegdyś była to reprezentacyjna siedziba szlachecka, od czasu pożaru w XVIII wieku popadająca w ruinę, jednak nawet w takiej postaci imponuje swoim ogromem. Na młodych miłośników średniowiecznych budowli czekają tradycyjne zamkowe atrakcje - wejście na wieżę, zejście do lochów, a także nie lada gratka - możliwość wypróbowania narzędzi tortur! Na zwiedzanie zamku, w zależności oczywiście od poziomu zainteresowania nim najmłodszych uczestników wycieczki, musicie przeznaczyć co najmniej dobre 45 minut. A co więcej, z zamkowego wzgórza rozciągają się piękne widoki na okolicę. 

Jak już wspomnieliśmy, z Zakopanego dojazd powinien zmieścić się w 2 godziny. Zwróćcie uwagę na to, że za przejazd autostradą na Słowacji należy zapłacić. Nie ma jednak żadnych bramek, jedynie kamery przy autostradzie, które kontrolują, czy jadące nią samochody mają opłaconą winietę. Jeśli nie podróżujecie częściej po Słowacji, możecie kupić winietę kilkudniową. Winietę można wcześniej kupić online. A przynajmniej teoretycznie można, bo nam się to niestety nie udało (odrzuciło nam płatność z trzech różnych kart płatniczych, którymi próbowaliśmy uiścić opłatę w słowackim systemie). Pozostało nam więc szukanie miejsca, w którym, przed wjazdem na autostradę, winietę będziemy mogli kupić stacjonarnie. Według strony internetowej możliwość zakupu istnieje na przejściu granicznym na Łysej Polanie, ale tego dnia gps bardzo stanowczo odradzał nam przejazd tym przejściem granicznym z powodu korków. Tak więc pozostało nam polowanie na stacje benzynowe, niemniej szybko się okazało, że tylko nieliczne, "największe", taką sprzedaż prowadzą. Upolowaliśmy winietę dosłownie tuż przed wjazdem na autostradę. Z perspektywy czasu jednak uważamy, że nie miało to sensu. Okazało się, że więcej już podczas pobytu w tym rejonie z autostrad słowackich nie korzystaliśmy. Trzeba było po prostu w drodze do Spiskiego Zamku włączyć w gps opcję omijania dróg płatnych, bo płacenie ok. 80zł za 10-dniową winietę, aby przejechać zaledwie ok. 40km autostrady było zupełnie nieopłacalne. 

Pod zamkiem znajduje się parking, z którego dość strome podejście na szczyt, do wejścia, zajmie ok. 10 minut. Parking jest płatny, natomiast nie ma zakazów parkowania wzdłuż drogi podjazdowej, jeżeli zatem uda się Wam utrafić tam miejsce, możecie skorzystać z takiej bezpłatnej opcji. 

Kilka minut samochodem od Zamku znajduje się katedra. Będąc na Spiszu koniecznie do niej podjedźcie. Wejścia do jej wnętrza odbywają się jedynie z przewodnikiem słowackim (na szczęście jednak pokrewieństwo naszych języków jest na tyle duże, że wiele daje się zrozumieć), w zależności od ruchu turystycznego - co ok. pół godziny (najpierw trzeba kupić bilety w budynku obok katedry). Katedra jest fantastycznym przykładem połączenia stylu romańskiego i gotyckiego, więc będzie stanowiła znakomitą okazję, aby pokazać dzieciom na czym polegają różnice pomiędzy tymi dwoma stylami architektonicznymi.

 Lewocza

Położona zaledwie 20 km od Spiskiego Zamku Lewocza jest prześlicznym miasteczkiem, którego odwiedzenie jest po prostu konieczne w drodze powrotnej do Zakopanego. Zabytki Lewoczy również wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kilkadziesiąt bardzo ładnie odnowionych kamienic mieszczańskich, do tego kościół ewangelicki, a także piękny gotycki kościół katolicki - wszystko w obrębie rynku. Do tego wokół Starego Miasta mury obronne, a w jednej z baszt bardzo smaczna restauracja Kupecka Basta, w której dobrze posililiśmy się przed drogą powrotną do Zakopanego.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Komentarze

Copyright © Family Adventures