Dwie niezwykłe twierdze: Kłodzko i Srebrna Góra, które zachwycą małych odkrywców tajnych przejść i tuneli

Jeśli niestraszne Wam lochy, kazamaty i armaty - koniecznie odwiedźcie znajdujące się w Sudetach twierdze. Położona w Górach Sowich Twierdza Srebrna Góra i znajdująca się w Kłodzku Twierdza Kłodzko to wymarzone miejsce dla małych fanów militariów, ale nie tylko. 

Twierdza Srebrna Góra

Należąca do największych europejskich twierdz górskich, powstała w latach 1765 - 1777, Twierdza Srebrna Góra mieściła nawet 3756 żołnierzu. Składała się z aż sześciu fortów i kilku bastionów, z czego centralne miejsce zajmował zespół bastionów z donjonem. Tę pruską twierdzę budowało aż 4000 robotników, a w jej obrębie powstało istne miasteczko - z warsztatami rzemieślników, piekarnią, szpitalem, kaplicą, magazynami itd.

Atrakcją dla dzieci będzie chociażby to, że na czele grupy staje nie byle kto, lecz żołnierz historycznego regimentu z epoki napoleońskiej, a przynajmniej przewodnik w takim właśnie stroju! 

Garść informacji praktycznych:

  • Adres to ul. Kręta 4, Srebrna Góra, jednak do samej twierdzy nie ma możliwości indywidualnego dojazdu - duży (płatny) parking znajduje się u stóp wzgórza, na którym stoją zabudowania Twierdzy (jadąc szosą nr 385 wypatrujcie parkingu położonego nieco poniżej niej). Na szczyt pokonujecie ok. 1 km drogą asfaltową i zajmie Wam to ok. 20 minut marszu
  • Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok od godz. 10 do godz. 18 w miesiącach kwiecień-październik (w lipcu i sierpniu w weekendy nawet do godz. 19), a w pozostałych miesiącach - do godz. 17. Warto zajrzeć na stronę internetową Twierdzy dla pewności, czy nic się nie zmieniło.
  • Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i zajmie Wam nieco ponad godzinę. 
  • Część zwiedzania obejmuje podziemia Twierdzy, w których panuje stała, niezależna od warunków atmosferycznych, temperatura ok. 10 stopni, więc przydadzą się cieplejsze ubrania. 
  • Zwiedzanie jest możliwe jak najbardziej z dziećmi, jednak o wózku można zapomnieć.

Twierdza Kłodzko

Będąca systemem obronnym z XVII i XVIII wieku Twierdza góruje nad miastem Kłodzko. Warowny zamek powstał w tym miejscu jeszcze na przełomie XIII i XIV wieku, w połowie XVI w. rozbudowano go o zamek średni i niższy, natomiast swój dzisiejszy wygląd Twierdza zawdzięcza przede wszystkim Fryderykowi II Wielkiemu, królowi Prus w latach 1740-1786, na którego rozkaz stworzono całą linię umocnień - od Szczecina, przez Głogów, Wrocław, Świdnicę, wspomnianą wyżej w tym poście Srebrną Górę, po Kłodzko i Nysę. Przez wiele lat Twierdza Kłodzko pełniła ważną rolę militarną, a także zyskała mroczną sławę jako ciężkie więzienie, w którego lochach osadzono między innymi jeńców francuskich wziętych do niewoli w wojnie francusko-pruskiej. Ta ponura rola Twierdzy trwała jeszcze podczas II Wojny Światowej, gdy to była ona filią obozu Gross-Rosen. 

Garść informacji praktycznych:

  • Adres to: Grodzisko 1, Kłodzko. Przy czym Twierdza znajduje się na szczycie wzgórza, na którego dotarcie jest możliwe jedynie pieszo (kilkuminutowy spacer).
  • Miejsca postojowego dla samochodu możecie szukać na uliczkach miasta wokół wzgórza, na którym posadowiona jest Twierdza. My duży parking znaleźliśmy na końcu ul. Stryjeńskiej (z ul. Wodnej zjeżdżając w dół skręciliśmy w lewo i dotarliśmy na parking. 
  • Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok codziennie od godz. 9 do godz. 18 od kwietnia do października, a do godz. 15 w pozostałych miesiącach. Na wszelki wypadek warto zajrzeć na stronę internetową Twierdzy Kłodzko, aby upewnić się, czy nie ma żadnych zmian.
  • Zwiedzanie możliwe jest jedynie z przewodnikiem i rusza co pół godziny. 
  • Twierdza składa się z dwóch części: Górnej (jej zwiedzanie zajmuje ok. 1,5h) oraz podziemnej - Korytarzy Kontrminowych (kolejna godzina zwiedzania). Można zakupić bilety obejmujące obydwie te części, albo jedynie jedną z tych tras. Uwaga - do Korytarzy Kontrminowych nie mają wstępu dzieci do lat 5!
Po zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko warto przespacerować się i pozwiedzać Kłodzko - w wielu miejscach co prawda wymagające renowacji kamienice tworzą jednak bardzo ładną, zabytkową starówkę

Co więcej, w Kłodzku czeka na Was jeszcze jedna atrakcja, która naszym chłopcom, wciąż jeszcze niezmęczonym zwiedzaniem Twierdzy, bardzo się podobała, mianowicie Podziemna Trasa Turystyczna. Czynna jest ona codziennie w godz. 9-18 (z przerwą 13-13.30; w miesiącach listopad- marzec do godz. 15, na stronie internetowej Podziemnej Trasy znajdziecie najbardziej aktualne informacje). Wejście na Trasę znajdziecie w oznaczonym pawilonie na ul. Czeskiej. Podziemna Trasa Turystyczna to nie tylko labirynty tuneli pod kłodzką starówką, ale również scenki z życia średniowiecznego miasta.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
* Zdjęcie nr 1 pochodzi ze strony internetowej Twierdzy Srebrna Góra

Komentarze

Copyright © Family Adventures