Z wizytą z dziećmi w Jeleniej Górze i Dolinie Pałaców

Dolina Pałaców i Ogrodów  - już sama nazwa działa magnetycznie. W Kotlinie Jeleniogórskiej czeka na Was około 30 niezwykłych rezydencji - zbudowanych w różnych stylach architektonicznych pałaców i zamków, otoczonych lasami, pięknymi ogrodami lub rozległymi parkami romantycznymi. W XIX wieku tworzyły one, na obszarze ok. 100 kilometrów kwadratowych, jednolitą całość zwaną "Śląskim Elizjum", porównywaną wówczas do zamków we francuskiej Dolinie Loary.  

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców położona jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, graniczy od południa z Karkonoszami, więc z łatwością możecie do niej dotrzeć, jeśli wypoczywacie akurat w Karpaczu czy jego okolicach. 

Lista wszystkich obiektów jest imponująca, znajdziecie ją na stronie internetowej Fundacji, utworzonej przez właścicieli kilku pałaców, mającej na celu ochronę zabytkowych rezydencji, a także promocję tego regionu. Dzięki jej działaniom bez problemów natraficie na wielu drogach na drogowskazy prowadzące do poszczególnych obiektów, a być może za sprawą jej działań Dolina wpisana zostanie na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Po pałacowych wnętrzach przed Wami stąpali śląscy książęta, członkowie pruskiej rodziny królewskiej, rodów arystokratycznych, m.in. Radziwiłłów, Czartoryskich, Schaffgotschów czy Hochenzollernów, a bywał tu i Fryderyk Chopin. Dziś, obiekty te znajdują się w rękach prywatnych właścicieli, w większości z nich urządzone zostały hotele, jednak nie przeszkadza to w ich odwiedzeniu, albo chociażby obejrzeniu z zewnątrz. Dla turystów udostępnione są one w różnym zakresie - w niektórych po prostu możecie wejść na teren otaczającego je parku, podziwiać architekturę z zewnątrz, w niektórych (np. Pałac w Łomnicy) pomyślano o stworzeniu małych muzeów, które pozwolą odkryć, jak wyglądało dawne życie w tych miejscach.


Garść informacji praktycznych:

  • Do najbardziej znanych z turystycznego punktu widzenia obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów należą zespoły pałacowo-parkowe w: 
- Wojanowie (adres: Wojanów 8, Wojanów) - na zdjęciu powyżej,
- Łomnicy (adres: ul. Karpnicka 3, Łomnica; w Pałacu znajduje się muzeum "Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica" otwarte od kwietnia do października 10-18, poza sezonem 11-17), 
- Jeleniej Górze - Pałac Paulinum (adres: ul. Nowowiejska 62, Jelenia Góra), 
- Karpnikach (adres: Łąkowa 1, Karpniki)
- Pałac Staniszów (adres: Staniszów 100, Jelenia Góra)

Jelenia Góra

Będąc w okolicy zajrzeliśmy również do Jeleniej Góry, gdzie czekał na nas spacer po bardzo ładnej starówce. Obeszliśmy rynek, w którego centralnym punkcie wznosi się ratusz, z czego wywodzi się nazwa miejsca - Plac Ratuszowy. Następnie odbiliśmy w ul. Boczną, aby podziwiać Bazylikę św. Erazma i św. Pankracego, po czym wąskimi przejściami między bramami doszliśmy do deptaku - ul. Konopnickiej, przechodzącej płynnie w ul. 1 maja - ta doprowadziła nas pod Basztę i Bramę Wojanowską, a dalej - cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła, zaś na końcu do zabytkowego, dawnego ewangelickiego, kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Komentarze

Copyright © Family Adventures