Zamek Książ, czyli jak szukać z dziećmi złotego pociągu

Zamek Książ to jedno z tych miejsc, których nie wypada nie znać, a jednak prawda jest taka, że jego zwiedzanie dla dzieci może być nużące. O ile bowiem zewnętrzna ogromna bryła zamku robi wrażenie, o tyle wewnątrz ze świecą szukać oryginalnego wyposażenia komnat. 

Wiele sal jest skromnie wyposażonych, w niektórych znajdują się luźno powiązane z historią zamku wystawy. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 90 minut, co nawet dla wytrawnych muzealniaków jest sporym wyzwaniem, szczególnie, że opowieść przewodnika nie jest jakoś szczególnie dostosowana do najmłodszych odbiorców i jedynie można żałować, że dyrekcja zamku nie pomyślała o stworzeniu chociaż z raz dziennie specjalnego zwiedzania dla dzieci, jak to ma miejsce np. na Zamku w Malborku.

Na szczęście o ile same wnętrza zamku Książ nie są szczególnie ciekawe dla dzieciaków, o tyle legenda, jaka obrosła wokół tego wielkiego zamczyska zafrapuje z pewnością niejednego młodego turystę. Czyż to nie w tajemnych, nieodkrytych jak dotąd tunelach pod zamkiem możliwe, że z polecenia Hitlera ukryto słynny „złoty pociąg”, pełen skarbów, a może i sekretów nazistowskiej III Rzeszy?! A może, jeśli dobrze się będziemy rozglądać zwiedzając sale zamczyska, a potem podziemia, uda nam się dostrzec tajne przejście, jakąś wskazówkę?! No i zwiedzanie już jest o wiele ciekawsze!

Początki zamku Książ datują się ok. XIII wieku, jednak obecny kształt i rozmach zamek zawdzięcza księciu Hochberg von Pless i jego żonie, Marii Teresie Hochberg von Pless, znanej też jako księżna Daisy (będąca m.in. pierwowzorem postaci księżnej von Teuss w serialu „Biała Wizytówka” Filipa Bajona). Książe Hochberg von Pless był jednym z najzamożniejszych niemieckich arystokratów, władał między innymi wieloma kopalniami, cegielniami, majątkami rolnymi, a w jego posiadaniu był nie tylko zamek Książ, ale i Pałac w Pszczynie. Rozrzutne podejście księcia do rozbudowy zamku przyczyniło się do jego upadku finansowego, co naturalnie odbiło się również na zamku, który już od lat 20. XX wieku również powoli podupadał. 

Dla rozbudzającej dziecięcą wyobraźnię legendy o złotym pociągu istotne są losy Zamku Książ podczas II Wojny Światowej, gdy to zamek został przekształcony na tajną kwaterę Hitlera. To wówczas z jednej strony dalszemu zniszczeniu uległo wyposażenie zamku, a z drugiej zaś - powstała pod zamkiem sieć korytarzy, tuneli, schronów, których przeznaczenie jest wciąż tematem dyskusji historyków i poszukiwaczy sensacji. Nam zaś opowieści o podziemiach zamkowych, pomogły ożywić w oczach Adasia i Julka dość nudne zwiedzanie Zamku.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Dzięki temu wiemy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!

Garść praktycznych informacji:

  • Zamek można zwiedzać indywidualnie bez przewodnika lub z przewodnikiem. Różnica polega na tym, że trasa przewidziana na zwiedzanie bez przewodnika nie obejmuje III piętra zamku oraz, co najważniejsze, podziemi wykutych w skałach pod zamkiem. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 1,5 h. Kolejne grupy w sezonie ruszają, jak wynika z naszych obserwacji, co ok. kwadrans.
  • Gdy przyjdziecie do kasy, może się zdarzyć, że bilety będą dostępne dopiero na późniejszą godzinę. Idźcie zatem do kasy zaraz po dotarciu na Zamek, aby kupić sobie bilety i najwyżej poczekacie na Waszą godzinę wejścia spacerując po rozległych tzw. tarasach zamkowych, czyli ogrodach wokół zamku.
  • Bilety można też kupić wcześniej online na stronie internetowej zamku na godz. 11 lub 14 każdego dnia.
  • Adres do dojazdu: ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych.
  • Zamek otwarty jest od kwietnia do października w godz. 9-17 (w weekendy do 18), a poza sezonem godz. 10-15 (w weekendy do 16), aby upewnić się czy nic się nie zmieniło, zajrzyjcie jeszcze na stronę internetową Zamku Książ.
  • Parkingi – spory parking (płatny) znajduje się wzdłuż uliczki dojazdowej do bramy zamku. Nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem na nim, ewentualnie nieco dalej znajduje się (również płatny) parking „Stado Ogierów Książa”. Dojście do zamku z parkingów to ok. 10 minutowy spacer. 
  • Bilety na zwiedzanie zamku obejmują również palmiarnię, która znajduje się ok. 2 km od zamku. My już niestety nie skorzystaliśmy z palmiarni, bo mieliśmy za mało czasu tego dnia. 

Niestety, nam na ślad złotego pociągu nie udało się natknąć, dajcie w komentarzach znać, jeżeli Wasze dzieciaki będą miały więcej szczęścia, a może i bystrzejsze oko w poszukiwaniu wskazówek w Zamku Książ do niego prowadzących! A jeśli chcą kontynuować poszukiwania w innych częściach kompleksu Riese, którego elementem jest Zamek Książ, to polecamy Kompleks Włodarz!
Komentarze

Copyright © Family Adventures