Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci stacjonarne i online w Warszawie 13-14 marca


 

SOBOTA (13 marca)


1. Wydarzenie online Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW - od godz. 10


"W tym roku w formacie online zagościmy na Waszych ekranach w sobotę 13 marca od godz. 10.00. Rozpoczynamy w naszym specjalnym Studio od panelu interdyscyplinarnego, który odpowie na pytanie "Co piszczy na Ochocie?".
Będziecie mieli okazję wysłuchać popularnonaukowych wykładów, wziąć udział w dyskusjach z uczonymi, obejrzeć pokazy doświadczeń, zobaczyć na co dzień niedostępne laboratoria, jak również trochę poeksperymentować. A to wszystko w zaciszu własnego domu z kubkiem ulubionej herbaty!
Zapraszamy Was do udziału całą rodziną w quizie ,,Mistrz Mowy Naukowej'' - przygotujcie telefony!
Będziecie mogli spotkać się z przedstawicielami uczelnianego Biura Rekrutacji oraz przedstawicielami poszczególnych wydziałów, od których dowiecie się jak fajnie studiuje się kierunki ścisłe i przyrodnicze na Kampusie Ochota UW."

Koszt: bezpłatne. Wydarzenie dedykowane dzieciom i młodzieży od lat 12. Szczegółowy program wydarzenia: link i link

2. Warsztaty online "Stolarka dla dzikich dzieci" organizowane przez Muzeum Polin - godz. 11


"Stolarka dla Dzikich Dzieci to autorskie warsztaty twórcze. Ważna jest dla nas myśl, że bezpośredni kontakt z kawałkiem drewna i wysiłek włożony w jego obróbkę dają radość, satysfakcję i moc! Mamy dla Was całą stertę drewna prosto z lasu, którą prześlemy do Was do domu: deski, pniaczki, patyki i gałęzie, z których wspólnie będziemy budować. Pokażemy Wam, jak rozpoznawać różne gatunki drzew. Nauczymy Was pracować przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich. Będziemy piłować, wiercić, szlifować i wbijać gwoździe! Stawiamy na samodzielność rodzin, doświadczanie swojej siły i naukę przez próbowanie."

Koszt: 120 zł za cykl 4 warsztatów. Więcej informacji i zapisy: link

3. Wydarzenie stacjonarne „Poszukiwacze rzeczy – aktywne rodzinne zwiedzanie” w Muzeum Warszawy (rynek Starego Miasta 28-42) – godz. 11-14


„Przyjdź do Muzeum Warszawy o dowolnej porze między godziną 11.00 a 14.00. W tym czasie będzie na Ciebie czekał edukator, który przydzieli Ci zadania do samodzielnego wykonania w muzealnych gabinetach. Jeśli chcesz, możesz także podjąć się zadania plastycznego! Wśród zadań każdy znajdzie coś dla siebie i pozna historie kryjące się za, z pozoru zwykłymi, rzeczami warszawskimi.”

Koszt: bilet wstępu do muzeum. Wydarzenie dedykowane dzieciom w wieku 4-12 lat. Więcej informacji: link

4. Warsztaty stacjonarne „Porusz Warszawą!” w Muzeum Warszawy (rynek Starego Miasta 28-42) – godz. 11


„Stwórzcie ruchomą panoramę Warszawy! Źródłem inspiracji będą widoki stolicy zawarte w książce „Piżamorama”. Przyjrzymy się także obrazom ze zbiorów Muzeum Warszawy. Rozwiązując zagadki, poszukamy „ruchomych” elementów miasta. Zaobserwujemy, jak miejsca zaprezentowane w książce wyglądały dawniej. Czy wiele się zmieniło? Poznamy mechanizm animowanych obrazków w książce „Piżamoramy” i sami przygotujemy ruchome widoki warszawskich miejsc.”

Koszt: 10zł/dziecko. Wydarzenie dedykowane dzieciom w wieku 6-8 lat. Więcej informacji: link

5. Warsztaty stacjonarne „Co mówią portrety? Rodzinne działania z fotografiami Mikołaja Grynberga” w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) – godz. 11


„Zapraszamy do rodzinnego i aktywnego przyglądania się fotografiom Mikołaja Grynberga. Zwiedzającym dzieciom i ich opiekunkom podpowiemy na co warto zwrócić uwagę kiedy patrzymy na portret. Następnie zastanowimy się kim są, co myślą i czują bohaterowie zdjęć, które prezentujemy na wystawie.
Chętni będą mogli na miejscu wykonać pracę plastyczną, w której przetworzą wybrane czarno-białe portrety, używając kolorowych materiałów kreatywnych.”

Koszt: w cenie biletu do Muzeum. Więcej informacji: link

6. Warsztaty stacjonarne "Papier, farba, woda? Co z tego wyjdzie? Otwarte warsztaty z barwienia papieru" organizowane przez Muzeum Drukarstwa (ul. Ząbkowska 23/25) - godz. 10-18


"Muzeum Drukarstwa zaprasza na otwarte mini warsztaty z powierzchniowego barwienia papieru tzw. marmoryzacji. Metoda ta polega na nakrapianiu farby drukarskiej rozcieńczonej terpentyną na wodę znajdującą się w kuwecie, a następnie przenoszeniu jej na arkusz papieru – farby układają się w barwne plamy i wzory. Papier upodabnia się do marmuru – stąd pochodzi nazwa. Otrzymywany tą metodą papier był wykorzystywany w introligatorstwie do sporządzania wyklejek i opraw introligatorskich, służył do wyklejania mebli lub jako tapeta. Oprawiony w ramki może stanowić element graficzny wystroju wnętrz mieszkań.
W ramach warsztatów uczestnicy poznają̨ bardzo starą i efektowną metodę̨ powierzchniowego barwienia papieru. Dowiedzą̨ się̨ również̇, jak po połączeniu farby z wodą można uzyskać́ przepiękne wzory na papierze, a także poznają̨ zastosowanie papieru marmurkowego w życiu codziennym. Dodatkowo każdy zwiedzający samodzielnie wykona kilka egzemplarzy papieru barwionego."

Koszt: w cenie biletu do Muzeum. Ilość miejsc ograniczona. Więcej informacji: link

7. Wydarzenie stacjonarne "Poznaj sekrety stuletniej apteki – rodzinne zwiedzanie" organizowane przez Muzeum Farmacji (ul. Piwna 31/33) - godz. 10-14


"Zobacz jak wyglądała apteka sto lat temu i poznaj nazwy oryginalnych przyrządów i specyfików aptecznych. Na naszych zajęciach dowiesz się wiele o ciekawych zastosowaniach o ziół i roślin leczniczych, które otaczają nas na co dzień- a mimo to mogą nas miło zaskoczyć!
Zwiedzanie przewiduje przejście przez ekspozycję z edukatorem oraz warsztaty dla dzieci z rodzicami, podczas których będzie można stworzyć własną miksturę leczniczą do wykorzystania w domu."

Koszt: 10zł. Spotkania odbywają się co godzinę: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00. Ilość miejsc ograniczona. Wydarzenie dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 7-10 lat. Więcej informacji: link

NIEDZIELA (14 marca)


8. Warsztaty online "Sofa na miarę naszych czasów" z cyklu "Co za meble! Historia mebli wypoczynkowych" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 11

"Kanapa to dziś najpopularniejszy mebel wypoczynkowy. Znajduje się właściwie w każdym domu. Jej pierwowzorem mogła być cassapanca, czyli renesansowa ława z wysokim oparciem i podłokietnikami oraz siedziskiem w formie skrzyni. Stanowiła ona podstawowy element wyposażenia zamożnych domów we Florencji w połowie XV wieku. W kolejnych stuleciach zaczęto tapicerować jej siedzisko i tworzyć bardziej finezyjne konstrukcje. Wtedy też zyskała konkurentkę w postaci sofy o rodowodzie tureckim, która była postrzegana jako mebel orientalny przeznaczony dla mężczyzn. Nie wszyscy jednak byli gotowi na to, aby przyjmować gości w pozycji półleżącej. Większą popularnością cieszyła się zatem kanapa, na której mogły swobodnie zasiąść dwie osoby, co sprzyjało konwersacjom, ploteczkom i flirtom. Kanapa i sofa to dwa różne meble. Kanapa, w przeciwieństwie do sofy, może przekształcić się w wygodne łóżko. Sofa z kolei zwykle jest niższa od kanapy, bardziej miękka, a wyglądem przypomina szerszy fotel. Sofa największe uznanie zdobyła w XIX wieku i cieszy się do dziś niesłabnącym zainteresowaniem obu płci. Kanapa zaś zawrotną karierę zrobiła w kolejnym stuleciu, kiedy to w naszych domach zagościły telewizory. Obecnie sofę uznaje się za rodzaj kanapy.W czasie warsztatów zaprezentujemy XVIII-wieczne kanapy, które znajdują się we wnętrzach pałacu w Wilanowie. Opowiemy również o sofach, które zostały uznane za ikony designu. Należy do nich na przykład ta wykonana na podstawie rysunku hiszpańskiego malarza surrealisty Salvadora Dalego, w kształcie ust znanej amerykańskiej aktorki May West."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

9. Warsztaty online "Wiosenne trele, czyli co robią wiosną ptaki?" z cyklu "Wiosenne spotkania rodzinne" organizowane przez Łazienki Królewskie - godz. 16

"Wiosna nieodmiennie kojarzy się z ptakami wracającymi z cieplejszych krajów, zakładaniem przez nie gwiazd, zalotami i wysiadywaniem jaj. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, które gatunki przylatują wiosną do Polski, kiedy zakładają gniazda, po jakim czasie z gniazd wylatują ich młode i jakie strategie stosują rodzice, by chronić jaja i pisklęta. Przedstawione zostaną również ptaki, które przez długi czas opiekują się potomstwem, oraz gatunki wprowadzające kilka lęgów w roku, bo ich pisklęta szybko stają się samodzielne. Spotkanie stanie się ponadto okazją, by zobaczyć, jak zbudowane jest ptasie jajo. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego niektóre z jaj są białe, a inne kolorowe niczym pisanki, a także dlaczego samce są zazwyczaj barwniejsze niż samice, a samice bardziej niepozorne niż samce."

Koszt: 6 zł/ dziecko. Więcej informacji: link

10. Warsztaty online „Dziura, czyli coś z niczego” organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta – godz. 16


„Rzeźba może mieć różne wielkości, może być wykonana z różnych materiałów. Ale z czego by nie była, to zazwyczaj przybiera jakiś kształt, nawet bardzo nieregularny. A jaki kształt ma dziura? Jak ją pokazać? Na wystawie Rzeźba w poszukiwaniu miejsca możemy odszukać dwie zupełnie różne dziury. Oskar Dawicki otworem w kształcie własnego ciała przebił się na wylot z wystawy na klatkę schodową. Koji Kamoji postanowił pokazać istotę dziury, bez tworzenia faktycznego otworu. ”

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 5-7 lat. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: link

11. Warsztaty online „Sztuka Ziemi” organizowane przez Galerię Sztuki Zachęta – godz. 16

„Czujecie inny zapach w powietrzu? Słyszycie coraz więcej ptasiego śpiewu? Powoli zbliża się do nas wiosna! Na warsztatach zrobimy żywą rzeźbę z rzeżuchy, która będzie kiełkowała i rosła wraz z przyrodą za oknem. Poznamy twórczość Teresy Murak, która z rzeżuchy tworzyła m.in. płaszcze, rękawiczki, dywany. Zastanowimy się, jak możemy zainspirować się pracami artystki, żeby stworzyć własny obiekt-rzeźbę — żyjącą i rosnącą.”

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 7-9 lat. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: link

12. Warsztaty stacjonarne "Świat kształtów i figur" organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22) - godz. 11

"Oto dwie bohaterki – abstrakcja i figuracja. Poszukamy ich w obrazach Strenga/Włodarskiego i sprawdzimy, czym się od siebie różnią. To wyprawa do świata kształtów i figur – ludzkich, geometrycznych i tych, które trudno nawet nazwać. Przekonacie się, że artysta posługuje się w obrazach różnymi językami i szuka wielu sposobów opowiadania o świecie. Czy jesteście gotowi na ćwiczenia z abstrakcji i figuracji?"

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat. Więcej informacji i formularz zapisów: link

13. Warsztaty online „Warszawa małymi krokami” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego – godz. 10

„Wśród mieszkańców stolicy długo cieszył się popularnością dowcip:
- Dlaczego najładniejszy widok na Warszawę jest z tarasu widokowego Pałacu Kultury?
- Bo nie widać stamtąd Pałacu Kultury.
Przez jednych kochany, przez drugich znienawidzony.
W ostatnim odcinku rysunkowego cyklu "Warszawa małymi krokami z MROUX" zajmiecie się szarą eminencja Warszawy – Pałacem Kultury i Nauki.
To jak? Zabawicie się z nami w architektów? Chwytajcie za białe i kolorowe, farby, kredki, klej i nożyczki.
I nastawcie uszu – bo to odcinek, w którym dowiecie się również co za tajemnicze stworzenia zamieszkują pałacowe piwnice i iglice.”

Koszt: bezpłatne, nie wymaga rejestracji. link

14. Koncert stacjonarny "Taneczny świat Fryderyka Chopina" w Filharmonii Narodowej (ul. Jasna 5) - godz. 11 (dzieci 3-6 lat) i godz. 14 (dzieci 7-12 lat)

"Czy ktoś z Was widział kiedyś muzykę? Czy można zobaczyć jej melodię, rytm i harmonię? Sprawdzimy to podczas koncertu poświęconego Fryderykowi Chopinowi z okazji jego dwieście dziesiątych urodzin. Tym razem jednak postaramy się ukazać twórczość genialnego kompozytora w niecodzienny sposób - ilustrując współczesnymi choreografiami utwory, w zamiarze kompozytora nie przeznaczone do tańca, a dzięki temu pokazać naszym słuchaczom, jak muzyka Chopina inspiruje artystów różnych dziedzin sztuki także w naszych czasach. Będziemy słuchać ukochanego instrumentu Chopina – fortepianu, a oprócz pianisty w koncercie udział weźmie także para tancerzy Mamy nadzieję, że zainteresują Was także obrazy opowiadające o dzieciństwie i młodości Fryderyka oraz o jego życiu w Paryżu. Zapraszamy zatem na urodzinowy koncert chopinowski wypełniony muzyką i tańcem w stylu modern jazz."

Więcej informacji: link

15. Wydarzenie stacjonarne "Gra w przemiany" organizowane przez Muzeum Woli (ul. Srebrna 12) - od godz. 11

"W każdą niedzielę, w godz. 11.00 – 15.00 mogą Państwo zarezerwować prywatne zwiedzanie w gronie swojej rodziny. Podczas spotkania zabawa w kolaż architektoniczny w stylu lat 90’, karta zadań dla spostrzegawczych, lokalny sondaż i wielkoformatowe pomoce edukacyjne z muzealnego recyclingu."

Więcej informacji: link 


SOBOTA I NIEDZIELA (13 i 14 marca)16. Warsztaty stacjonarne "Meksykańskie warsztaty przepływowe" organizowane w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) - w godz. 12-15

"Inspiruje Was kultura meksykańska i lubicie korzystać ze swojej bujnej wyobraźni? Jeśli tak, to nie może Was zabraknąć w najbliższy weekend w PME! Zapraszamy na wystawę „Alebrijes: Meksyk Tworzony w Polsce”, na której zarówno w sobotę jak i w niedzielę w godzinach 12:00-15:00 czekać będą na Państwa dodatkowe atrakcje – familijne warsztaty przepływowe.Dla pierwszych dwudziestu rodzin, które pojawią się na warsztatach, przewidujemy niespodzianki –przepiękne katalogi wystawy oraz cukrowe czaszki! Serdecznie zapraszamy. Prowadzenie: Alicja Balcerak"

Koszt: w cenie biletu wstępu do Muzeum. Więcej informacji: link

17. Spektakl stacjonarny "Obcy w lesie" w Teatrze Guliwer (ul. Różana 16) - sobota godz. 14 i 17, niedziela godz. 11 i 14

"„Obcy w lesie” to historia o mieszkańcach lasu zaniepokojonych pojawieniem się w okolicy kogoś nowego, obcego. Ciąg niefortunnych zdarzeń wzbudza w mieszkańcach nieufność i niechęć do tajemniczego, nieproszonego gościa. Kim jest obcy? I czy słusznie wysnuwa się przypuszczenie, że to on jest winien wszystkiemu, co przytrafia się mieszkańcom lasu? „Obcy w lesie” to niezwykle mądra i pouczająca historia nie tylko dla dzieci. Opowieść jest piękną lekcją o tolerancji. Spektakl jest połączeniem żywego planu oraz muppetowych lalek –leśnych bohaterów opowieści. Książka „Obcy w lesie”, na podstawie której powstał scenariusz do przedstawiania, została wyróżniona nagrodą Polskiej Sekcji iBbY 2015."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 4. Więcej informacji i bilety: link

18. Spektakl stacjonarny "Plastusiowy pamiętnik" w Teatrze Baj (ul. Jagiellońska 28) - sobota i niedziela godz. 11

"O Plastusiu Prawie Wszystko wie Plastusiowy Pamiętnik, który jest największym przyjacielem Plastusia. To jemu Plastuś opowiedział Prawie Wszystkie swoje przygody, to na jego Kartkach Plastuś narysował i opisał swój piórnikowy świat. Pamiętnik Plastusia i jego Kartki chętnie przedstawią mieszkańców piórnika, bo nie każdy wie, jakie to barwne towarzystwo. Poznacie też Tosię, Zosię, Jacka, a nawet niezbyt grzecznego Witka. Pamiętnik opowie Prawie Wszystko o Plastusiu z nadzieją, że podpowiecie mu, gdzie ma go szukać, bo dawno temu, nie wiadomo dlaczego ich drogi się rozeszły.Ten Plastuś jest taki: cały z plasteliny, ma duży nos, odstające uszy i zielone majteczki. Wszyscy mówią, że jest śliczny. Kto powie, gdzie on jest, dostanie 4 malowanki i 1 żółtą wstążeczkę."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 5. Więcej informacji i bilety: link

19. Spektakl stacjonarny "Tymoteusz Rymcimci" w Teatrze Lalka (pl. Defilad 1) - sobota godz. 17.30, niedziela godz. 12

"Miś Tymoteusz Rymcimci to jeden z najsympatyczniejszych bohaterów teatru lalek. Stworzył go ponad półwieku temu wybitny reżyser i dyrektor naszego Teatru, Jan Wilkowski.  Wraz z Tymoteuszem dorosło już kilka pokoleń polskich dzieci, a Rymcimci wciąż pozostaje małym misiem, który próbuje zrozumieć otaczający go świat i oswoić z nim najmłodszą publiczność."

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 3. Więcej informacji: link

20. Spektakle online Teatru Małego Widza

Na platformie VOD Teatru Małego Widza dostępne są spektakle online:
· Ulotne
· Ahoj
· Światy Równoległe
· Cztery Pory Roku
· Rozplatanie Tęczy
· Warzywa są z kosmosu
· W morzu lemoniady

Dostęp: link

Komentarze

Copyright © Family Adventures