Wydarzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci stacjonarne i online w Warszawie 20-21 luty

 

SOBOTA (20 luty)


1. Wydarzenie „Poszukiwacze rzeczy – aktywne rodzinne zwiedzanie” w Muzeum Warszawy – godz. 11-14


„Przyjdź do Muzeum Warszawy o dowolnej porze między godziną 11.00 a 14.00. W tym czasie będzie na Ciebie czekał edukator, który przydzieli Ci zadania do samodzielnego wykonania w muzealnych gabinetach. Jeśli chcesz, możesz także podjąć się zadania plastycznego! Wśród zadań każdy znajdzie coś dla siebie i pozna historie kryjące się za, z pozoru zwykłymi, rzeczami warszawskimi.”

Koszt: bilet wstępu do muzeum. Wydarzenie dedykowane dzieciom w wieku 4-12 lat. Więcej informacji: link

2. Warsztaty online „O czym śpiewa fortepian? Opowieści bez słów” z serii Mała Akademia Chopinowska organizowane przez Muzeum Fryderyka Chopina – godz. 11.30 i 12.30


„12 Mazurków Fryderyka Chopina w transkrypcji Pauliny Viardot na głos i fortepian stanie się dla nas punktem wyjścia do zabawy z dźwiękiem i słowem. Wsłuchując się w fortepianową melodię, postaramy się odgadnąć ukryte w niej znaczenia, a następnie sami zmienimy się w kompozytorów – wszystko przy akompaniamencie utworów Chopina, zarówno w wersji oryginalnej, jak i w opracowaniach jego przyjaciół.”

Koszt: 15 zł. Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-6 lat (godz. 11.30) i 7-11 lat (godz. 12.30). Więcej informacji: link

3. Wydarzenie online „Moda. Co się nosiło przed wojną i podczas okupacji?” z serii „Rodzinne spotkania z historią” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego – godz. 10


Krótka lekcja historii dla dzieci w wieku 6-10 lat. Koszt: bezpłatne, nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. FB Muzeum: link

4. Warsztaty online „Wszyscy jesteśmy doskonali .... „ z serii warsztatów „Poranek filozoficzny” organizowane przez Teatr Polski w Warszawie – godz. 10, 11 i 12


„Uczestnicy warsztatów dyskutują na zadane tematy ucząc się werbalizowania myśli, argumentowania swojego zdania czy reagowania na wypowiedź rozmówcy. Prowadzącym zajęcia filozofkom towarzyszą aktorzy Teatru Polskiego, którzy prezentują fragmenty książek stanowiące przyczynek do dyskusji.”

Warsztaty odbywają się online w trzech grupach: godz. 10:00 grupa 6–8 lat, godz. 11:00 grupa 9–10 lat, godz. 12:00 grupa 11–15 lat. Koszt: 12 zł. Więcej informacji: link

5. Warsztaty „Chór” z cyklu „Uniwersytet wiedzy operowej dla dzieci” w Teatrze Wielkim – godz. 12


„Okazuje się, że by zostać studentem wystarczy skończyć 10 lat. Teatr Wielki już od kilku lat prowadzi coroczny nabór młodych uczestników na zajęcia dziecięcego Uniwersytetu wiedzy operowej. Młodych studentów czekają, rozłożone na dwa semestry prawdziwe wykłady, po odbyciu których zyskają zaliczenia wpisane do prawdziwego indeksu. I choć brzmi to dość poważnie, gwarantujemy, że zajęcia prowadzone w są w lekki, dowcipny, pełen anegdot i atrakcji sposób. Wykładowcami naszej „uczelni” są wspaniali artyści i wybitni specjaliści w danej dziedzinie. Młodzi uczestnicy będą mieli okazję spotkać wszystkich tych, których wspólny wysiłek tworzy dzieło operowe: reżysera, scenografa, chórzystów, kostiumografa, dyrygenta, divę operową i wiele innych ciekawych postaci. Zajęcia dadzą im szansę pokazania własnych pomysłów scenograficznych, tworzenia kostiumów operowych, a nawet poprowadzenia muzyków z operowej orkiestry za pomocą prawdziwej batuty.”

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 10-13 lat. Więcej informacji: link

6. Warsztaty „Przy wystawie Jana Cybisa” – godz. 12.30 i 14


„Podczas warsztatów zdradzimy szczegóły techniki malarskiej wybitnego kolorysty i spróbujemy swoich sił w eksperymentach twórczych z plamą, fakturą i kolorem. Warsztaty, poprzedzone wspólnym zwiedzaniem wystawy, poprowadzi edukatorka, artystka i malarka Anna Owsiany.”

Koszt: 40zł. W każdej turze uczestniczyć może maksymalnie 5 dzieci. Dziecko może brać udział w warsztatach wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej. Więcej informacji: link

7. Warsztaty online „Najstarsze zabytki - wizytówka Warszawy” z cyklu "Moje Miasto Warszawa" – godz. 11


„Kontynuujemy serię bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców w ramach piątej edycji cyklu "Moje Miasto Warszawa". W wiosennej części uczestników czeka m.in. spotkanie z warszawskimi wieżowcami, konfrontacja z tematem ekologicznych mieszkań, projektowanie miasta przyjaznego dzieciom i wycieczka na mokradła. Na pierwszą połowę roku przygotowaliśmy 10 spotkań. Zapraszamy do zapisów i wspólnego poznawania Warszawy”

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

8. Warsztaty online „Eksperymentuj razem z nami – Krążek Newtona” organizowane przez Dom Kultury KADR – godz. 11


„Czym jest barwa? Czy wszyscy widzimy kolory w ten sam sposób? Dlaczego w pryzmacie białe światło zamienia się w tęczę? W jaki sposób mieszają się kolory? Na zajęciach powtórzymy eksperyment słynnego naukowca Isaaca Newtona, tworząc “Krążek Newtona”.”

Koszt: bezpłatne. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku ponad 7 lat. Więcej informacji: link
NIEDZIELA (21 luty) 

 

9. Warsztaty online „Co za meble! Historia mebli wypoczynkowych” organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie – godz. 11


„Sofa, wersalka, kanapa, szezlong – te meble od kilku stuleci stanowią obowiązkowe wyposażenie salonów, jadalni i sypialni. Są niezwykle funkcjonalne, eleganckie i wygodne. Pozwalają zrelaksować się oraz wypocząć w pozycji zarówno siedzącej, jak i leżącej. Od wieków konkurują z najwygodniejszym meblem do wypoczynku dziennego i nocnego, czyli łóżkiem, które może poszczycić się najdłuższą oraz najbardziej burzliwą historią. W trakcie warsztatów poznamy nie tylko historie wybranych mebli wypoczynkowych, ale również zobaczymy najbardziej reprezentatywne przykłady łóż paradnych, kanap i szezlongów z kolekcji wilanowskiej.”

Koszt: bezpłatne. Nie wymagają wcześniejszej rezerwacji. Dostęp: link
 

10. Warsztaty online „Dama, książę i starzec / Portret" z serii warsztatów „Mała Malarnia” organizowanych przez Łazienki Królewskie – godz. 16


„En face, z profilu, z twarzą zwróconą w bok… Każdy portret jest inny. Ale dlaczego ludzie z dawnych portretów mają poważne miny? Czyżby przypomniał im się rachunek, jaki miał im wystawić malarz za swą pracę? Spokojnie, kto powiedział, że nasz portret ma być surowy? Zabawnym minom nie będzie końca!”

Koszt: 70 zł (obejmuje 3 warsztaty, w tym przesyłkę materiałów). Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 7-10 lat.

 

11. Warsztaty online „Kwiatowa opowieść” z serii „Barwne bajki” organizowane przez Łazienki Królewskie


„Delikatne kwiaty, promienne słońce, barwnie upierzone ptaki, zwinne rybki - wszystkie te motywy możemy spotkać w dekoracji Białego Domu. Podczas warsztatów udamy się na wirtualny spacer, aby zwiedzić zakamarki tej niezwykłej przestrzeni i odkryć kryjące się tam opowieści.”

Koszt: 40 zł (obejmuje udział w 4 warsztatach). Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 4-6 lat. Więcej informacji: link

 

12. Warsztaty online „Myję zęby wychodzące z buzi” organizowane przez Galeria Sztuki Zachęta – godz. 16


„Maciej Salamon, autor wystawy Prace domowe w Miejscu Projektów Zachęty, zaprasza chętne przedszkolaki do wzięcia udziału w autorskich warsztatach plastycznych. Razem stworzymy wielką uzębioną buzię, o którą następnie będziemy dbać jak o swoją własną.”

Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 3-6 lat. Zapisy przez formularz link

 

13. Warsztaty online „Być jak Julian Tuwim” organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – godz. 11


„"Jak ja chciałbym być poetą…" - pisze jeden z… poetów. Czy łatwo jest pisać wiersze? Na naszych warsztatach spróbujemy stworzyć poezję przyszłości. Sięgniemy do naszych ulubionych wierszy Juliana Tuwima i ożywimy słowa poety, korzystając z nowych technologii. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których powstaną zupełnie zwariowane poetycko komiksy.”

Koszt: bezpłatne. Obowiązkowa rezerwacja wejściówek. Więcej informacji: link

 

14. Warsztaty online „Warszawa małymi krokami” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego – godz. 10


„A gdyby tak w niedzielne poranki usiąść i porysować z dziećmi warszawskie symbole, a przy tym łyknąć trochę historii? Zapraszamy na nasz nowy cykl filmowy „Warszawa małymi krokami”. W pierwszym odcinku rysujemy syrenkę”

Koszt: bezpłatne, nie wymaga rejestracji. FB Muzeum Powstania Warszawskiego link


SOBOTA I NIEDZIELA (20 i 21 luty)


15. Spektakl „Książeczka” w Teatrze Baj – sobota godz. 16, niedziela godz. 11


„Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z książką? Najlepiej od najnaja, od początku, od zaraz. Zapraszamy do obejrzenia naszej niezwykłej książki – pełnej barw, kształtów i dźwięków. Wiadomo, że książka może wspaniale pomóc dzieciom odkrywać świat. A jeśli jeszcze jest to niezwykła teatralna książka, to po prostu wciąga po uszy. Choć najnajmłodsi nie umieją czytać, odbierają świat wszystkimi zmysłami i uczą się więcej niż kiedykolwiek potem. Nasza książeczka nie ma liter, ale zawiera niezwykłe obrazy. Kryje na swoich kartach dużo tajemnic, ciekawych rzeczy do odkrywania, opowiada maluchom o świecie i chce im pokazać, jaki jest fascynujący. Po spektaklu aktorzy zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z papierem. Zachęcają do tworzenia swoich własnych małych książek świata, przy wykorzystaniu origami, kirigami i przede wszystkim wyobraźni.”

Spektakl dedykowany dzieciom w wieku 0-3 lata. Adres teatru: ul. Jagiellońska 28

 

16. Spektakl online „Alicja w Krainie Czarów” Teatru Lalka


„Teatralna adaptacja Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla jest opowieścią o dwóch, często nieprzystających do siebie, światach. Pełen zakazów i nakazów, kar i nagród, stereotypów i przesądów świat dorosłych, oglądany z perspektywy dziecka, wydaje się niezrozumiały, podejrzany i absurdalny. To dziecko, w swojej szczerości, potrafi ów dziwny, zafałszowany świat skutecznie demaskować.”

Dostęp online: link

 

17. Spektakl online “Rycerz Gwiazdy Wigilijnej” Teatru Lalka


„Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie. Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej skórze doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – rzeźby autorstwa Józefa Wilkonia.”

Dostęp online: link

 

18. Spektakl “Ale kino” Teatru Guliwer


“Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Widzowie mają szansę zajrzeć w kulisy filmowego świata. Wiersze polskich poetów są pretekstem do pokazania szerokiego spektrum emocji, które towarzyszą twórczej pracy. Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Zwierzęcy bohaterowie mają wspólny cel - stworzenie filmowego dzieła. Komiczne sytuacje mają drugie dno: każde zwierzę na swój sposób przeżywa pracę na planie – trema, nieśmiałość, brak wiary we własne siły - to tylko niektóre z emocji przeżywanych w trakcie występów. Udział w filmie staje się dla bohaterów spektaklu wyzwaniem by przeskoczyć własne ograniczenia i wyzwolić w sobie kreatywną moc.”

Dostęp online: link

 

19. Spektakle online Teatru Małego Widza


Na platformie VOD Teatru Małego Widza dostępne są spektakle online:

· Ulotne 
· Ahoj 
· Światy Równoległe 
· Cztery Pory Roku 
· Rozplatanie Tęczy 
· Warzywa są z kosmosu 
· W morzu lemoniady
 
Dostęp: link

Komentarze

Copyright © Family Adventures