Kulturalno-edukacyjne e-wydarzenia dla dzieci podczas ferii zimowych 2021


Tym razem, zamiast cotygodniowych zestawień wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla dzieci w Warszawie, zrobiliśmy zestawienie tego, co instytucje kultury w Warszawie przygotowały dla najmłodszych na te niezwykłe tegoroczne ferie. 

1. "Ferie z Muzeum Narodowym w Warszawie"

"Zapraszamy Was na wspaniałą przygodę ze sztuką. Codziennie o godz.10.00 od poniedziałku do soboty na FB i stronie internetowej Muzeum będą na Was czekały zagadki i zadania, warsztaty oraz słuchowiska. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Materiały do zadań i słuchowiska będą publikowane w dniu wydarzenia, a na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Harmonogram działań:

4.01.2021 (poniedziałek) Sztuka inspirowana górami - zadania i ćwiczenia opracowane przez Zosię Załęską
5.01.2021 (wtorek) Słuchowisko W poszukiwaniu rzeźby opowiada Rita Twardziak
6.01.2021 (środa) Mędrcy świata, monarchowie warsztaty on-line prowadząca Zosia Załęska
7.01.2021 (czwartek) O ptakach zimą - zadania i ćwiczenia opracowane przez Karolinę Goskę
8.01.2021 (piątek) Zimowa wyprawa w góry warsztaty on-line z Romą Radwańską
9.01.2021 (sobota) Zimowa Królikarnia druk edukacyjny opracowany przez Olę Górecką
11.01.2021 (poniedziałek) Mity dawniej i dziś - zadania i ćwiczenia opracowane przez Wiolettę Cichą
12.01.2021 (wtorek) słuchowisko Zagubieni w obrazach opowiada Rita Twardziak
13.01.2021 (środa) Moda w okresie starożytności warsztaty on-line z Magdą Bialic 
14.01.2021 (czwartek) Jak wyrzeźbić zwierzę - zadania i ćwiczenia opracowane przez Olę Górecką
15.01.2021 (piątek) Pismo w starożytności warsztaty on-line z Beatą Staniszewską
16.01.2021 (sobota) Tajemnice MNW - druk edukacyjny opracowany opracowane przez Monikę Bryzek"

Szczegółowe opisy poszczególnych warsztatów, słuchowisk i wydarzeń znajdziecie tu: link. Słuchowiska i zadania udostępniane na stronie MNW dedykowane są dzieciom od lat 5, warsztaty online - dzieciom od lat 6. Koszt: bezpłatne.

2. "Etnoferie" organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie


"Pierwsze dwa tygodnie stycznia w Muzeum dla Dzieci w wersji online będą wypełnione zadaniami i zabawami bardzo etnograficznymi! Zapraszamy do udziału w feriach, podczas których nie zabraknie tematów karnawałowych, filozoficznych i podróży zbliżających nas do odległych i niezwykle ciekawych krain. Od poniedziałku do piątku, z samego rana spotkacie się z różnymi edukatorkami i edukatorami, którzy aktywizując uczestników wirtualnie sprawą, że w ani jeden dzień ferii nie zawieje nudą!

Program warsztatów online - codziennie godz. 9
4.01 oraz 11.01 - Coś z niczego, czyli niekonwencjonalne karnawałowe nakrycie głowy
5.01 oraz 12.01 - Tinga Tinga – baśniowe zwierzęta afrykańskie
6.01 oraz 13.01 - Niezbędnik filozoficzny
7.01 oraz 14.01 - W co się bawimy? Tradycje karnawałowe w Polsce i na świecie.
8.01 oraz 15.01 - Smocze opowieści"

Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 6-12 lat. Szczegółowe opisy poszczególnych warsztatów, a także informacje dotyczące rezerwacji znajdziecie tu: link. Koszt: 10 zł za pojedyncze zajęcia, 40 zł karnet obejmujący tydzień zajęć. 

3. Ferie z Muzeum Warszawy


Warsztaty online "Porusz Warszawą" - godz. 10 i 12 w następujących terminach
13.01 - dedykowane dzieciom w wieku 4-5 lat
15.01 - dedykowane dzieciom w wieku 6-8 lat

Koszt: 10 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji znajdziecie tu: link

4. "Ferie w Wilanowie" organizowane przez Muzeum Pałacu w Wilanowie


"W czasie ferii zapraszamy na spotkania edukacyjne online. Poznacie zimowe zwyczaje mieszkańców parku, dowiecie się, jak rozpoznać drzewo, kiedy nie ma na nim liści, oraz  jakie karnawałowe zwyczaje obowiązywały na dworze króla Jana III. Zajęcia zainspirują Was do samodzielnych eksperymentów, terenowych odkryć, działań plastycznych i... kulinarnych!

Harmonogram zajęć:
4.01 oraz 11.01 - spotkanie edukacyjne online Zwierzęce kryjówki
5.01 oraz 12.01 - spotkanie edukacyjne online Śpiące drzewa
7.01 oraz 14.01 - spotkanie edukacyjne online Karnawał w staropolskiej kuchni
8.01 oraz 15.01 - Czas na bal! Gra edukacyjna online
13.01 - plenerowa gra terenowa Botaniczna Odyseja w parku wokół pałacu"

Szczegółowy opis poszczególnych warsztatów i informacje na temat zapisów: link. Koszt [edit]: bezpłatne (wcześniejsza informacja na blogu o kosztach tych zajęć jest nieaktualna, dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa). 

5. Poranki filozoficzne organizowane przez Teatr Polski w Warszawie


Harmonogram:
9.01 - Dlaczego świat nazywany jest globalną wioską?
16.01 -  Czym są dla nas wartości? Co jest wartością?

Warsztaty odbywają się online w trzech grupach: o godz. 10:00 grupa 6–8 lat, o godz. 11:00 grupa 9–10 lat, o godz. 12:00 grupa 11–15 lat. Koszt: 12 zł, więcej informacji i bilety: link

6. Ferie zimowe z Muzeum Fryderyka Chopina


"Chociaż ferie zimowe większość z nas spędzi w tym roku w domach, a zimy za oknami też wcale nie widać, zachęcamy, żeby do domów zaprosić muzykę i dołączyć do grona przyjaciół Fryderyka Chopina.
Codziennie o 10.00 czekajcie na muzyczne wyzwanie, które będziemy publikować w wydarzeniu na Facebooku. Każdego dnia będziemy nagradzać upominkami najbardziej pomysłowe realizacje zadań. Upominki przygotowaliśmy także dla najbardziej wytrwałych – otrzymają je Ci, którym uda się zrealizować i udokumentować przynajmniej 7 wykonanych zadań. Zdjęcia i filmiki pokazujące, jak poradziliście sobie z zadaniami udostępniajcie na swoim profilu z dopiskiem #feriezMuzeumChopina.
We wtorek lub czwartek możecie wziąć udział w warsztatach online, podczas których dowiemy się, jak kompozytor spędzał czas ze swoimi przyjaciółmi i pomyślimy o tym, jak w planie swojego dnia zaplanować spotkanie z Chopinem w gronie własnych przyjaciół."

Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 6-10 lat. Koszt warsztatów: 1 zł. Zapisy na warsztaty: link
Koszt korzystania z materiałów udostępnianych na fb Muzeum: bezpłatne, dostępne: link

7. Ferie w Łazienkach Królewskich


"Zapraszamy do udziału w zajęciach online, podczas których można będzie zagrać rolę w spektaklu, zrobić ekologiczny karmnik, wykonać gipsowy odlew oraz stworzyć drzewa pełne niezwykłych, zimowych ptaków."

Harmonogram działań:

4 i 5.01 godz. 11-11.45 - spotkania z Polską Operą Królewską, dedykowane dzieciom w wieku 7-11 lat.  

4, 5, 7 i 8.01 godz. 10-10.55 - cykl warsztatów teatralnych z elementami języka angielskiego "Królewski teatr dla dzieci". Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 5-10 lat.

12 i 14.01 godz. 11-12 i 13-14 - pokazy instruktażowe tworzenia ekologicznych karmników "Szyszkokarmniki". Warsztaty dedykowane dzieciom w wieku 6-10 lat.

7 i 8.01 godz. 11-11.55 - pokazy artystyczne prowadzone w królewskiej formierni, warsztaty dedykowane dzieciom od lat 6

7 i 8.01 godz. 12-12.55 - warsztaty artystyczne "Otwarta formiernia. Rysunek",  warsztaty dedykowane dzieciom od lat 6

11-15.01 godz. 16-17 - cykl warsztatów artystycznych "Otwarta formiernia. Zimowe Ptaki", warsztaty dedykowane dzieciom od lat 4.

Koszt: 1 zł (wyjątek: 4 zł za cały cykl warsztatów teatralnych, 5 zł za cały cykl warsztatów "Ptaki Zimowe"). Więcej informacji, w tym o zapisach (obowiązkowe): link 

8. Przedstawienie online "Krawiec Niteczka" Teatru Lalka 12 stycznia godz. 12


"Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownię krawiecką a… niebo.  Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpie­czeństw. W lalkowym przed­sta­wie­niu przyjaźń zostanie wysta­wiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości."

Bilety i więcej informacji: link

9. Przedstawienie online "Gwiazdka" Teatru Guliwer


Teatr Guliwer uruchomił platformę VOD, na której już teraz dostępne jest przedstawienie w wersji online "Gwiazdka", a według zapowiedzi, wkrótce udostępnione tam zostaną również kolejne spektakle online - "Przyjaciel Automateusza" i "Ale Kino". 
Koszt: 25 zł. Więcej informacji, bilety i dostęp do przedstawień: link

10. "Rodzinne spotkania z historią" w każdą sobotę na fb Muzeum Powstania Warszawskiego


W każdą sobotę na fb Muzeum Powstania Warszawskiego (link) udostępniana jest krótka, 25 minutowa "lekcja historii" skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat, prowadzona przez edukatorów Muzeum.

11. "Ferie w Zamku", stanowiące część programu "Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich"


"Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka  i Muzeum Narodowym w Lublinie zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży.
Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021 na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży w różnym wieku.
Rezydencje zapraszają do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z cyklu Muzeum oczami dziecka, a znani youtuberzy zaskoczą Zamkowymi trendami. W świat tańca i muzyki przeniosą Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich, a na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy, aby rozpalić ich wyobraźnię lekturą Królewskich bajek. Każdego dnia będziemy zamieszczać dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy z nagrodami.  Zawsze aktualne informacje online znaleźć będzie można na stronach poszczególnych Rezydencji."

Więcej informacji: link

12. "Rodzinne ferie na Muranowie" organizowane przez Muzeum Polin


"W drugim tygodniu ferii zimowych zabierzemy Was w wirtualną podróż po Muranowie. Zajrzymy na wystawę "Tu Muranów" w Muzeum POLIN i tam odkryjemy najciekawsze miejsca związane z dawną żydowską dzielnicą Warszawy. 
11-17 stycznia (poniedziałek – piątek), godz. 12.00
Dowiecie się o niezwykłych wykopaliskach prowadzonych w czasie budowy naszego muzeum, budynkach, które zniknęły na zawsze z mapy stolicy, urokach najpiękniejszego z warszawskich ogrodów, czy dawnych mieszkańcach słynnej ulicy Nalewki.
Do każdego z filmowych odcinków przygotowaliśmy kartę do pobrania ze strony, wydrukowania i uzupełnienia w domu.
Filmy dostępne będą na Facebooku w grupie U króla Maciusia w Muzeum POLIN."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

13. Wydarzenie dla dzieci z okazji ferii 13 stycznia organizowane przez Muzeum Sportu i Turystyki


"Zapraszamy na specjalny program transmitowany na żywo z naszego Muzeum dotyczący sportów zimowych.
O godzinie 11.00 zapraszamy na zwiedzanie Muzeum na żywo wraz z przewodnikiem.
O godzinie 12.00 będziemy gościć wybitnych polskich sportowców i dziennikarzy sportowych:
Luiza Zlotkowska , srebrna i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Łyżwiarstwie Szybkim,
Leszek Cichy, polski himalaista, pierwszy zdobywca Mount Everest zimą wraz z Krzysztofem Wielickim, 
Krzysztof Miklas, dziennikarz sportowy specjalizujący się w skokach narciarskich.
Będziemy również rozmawiali o narciarstwie alpejskim. W czasie spotkania sportowcy będą zachęcać do aktywności fizycznej, zaprezentują ćwiczenia, które można wykonywać w domu oraz odpowiedzą na wasze pytania."

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

14. "Z archeologią przez tysiąclecia" ferie organizowane przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego


"Przygotowaliśmy sześć tematów i aż 12 spotkań, które pozwolą nam:
zajrzeć do kuchni naszych przodków,
rzucić okiem na warsztat archeologa (i przekonać się czy wygląda tak, jak w filmach o Indianie Jones’ie),
spenetrować jaskinie z malunkami „lodowcowych” artystów,
zgłębić tajemnice piramid,
poznać uzbrojenie i sposoby walki starożytnych wojowników,
ruszyć tropem neolitycznych rolników.

Harmonogram zajęć:
12.01 - Jaskiniowi artyści
13.01 - Wojownicy z epoki żelaza
14.01 - Gary i miski czyli o naczyniach pierwszych rolników"

Koszt: bezpłatne. Więcej informacji: link

 

Komentarze

Copyright © Family Adventures