Centralne Muzeum Pożarnictwa, Palmiarnia w Gliwicach i kolejka nad Parkiem Śląskim w Chorzowie - moc atrakcji Śląska dla dzieci

W poprzednich postach na blogu opisaliśmy największe, naszym zdaniem, atrakcje rejonu aglomeracji śląskiej, tj. Muzeum Śląskie w Katowicach, Sztolnię Królowa Luiza oraz Kopalnię Srebra wraz z Sztolnią Czarnego Pstrąga. W obrębie aglomeracji jest jednak o wiele więcej miejsc do odwiedzenia, część z nich udało nam się rodzinnie zwiedzić. Ich opis znajdziecie we wpisie poniżej.

1. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach


Młodym amatorom pożarnictwa z pewnością nie trzeba specjalnie reklamować tego miejsca. Żaden wielbiciel Strażaka Sama nie przejdzie obojętnie koło tak wielu najróżniejszych wozów strażackich - od najdawniejszych wozów zaprzęganych do koni, po nowsze modele z różnych krajów, gablot pełnych wielobarwnych mundurów, hełmów strażackich, narzędzi pożarniczych i rozmaitych artefaktów związanych z pożarnictwem! 

Z punktu widzenia dorosłego naturalne jest, że do historycznych eksponatów nie można wsiadać, bo łatwo o ich zniszczenie, dzieciom pozostał lekki niedosyt, bo chyba jednak po cichu liczyły, że chociażby do jakiegokolwiek wozu będą się mogły "przymierzyć, niemniej wizyta była bardzo udana. 

Wszystkie eksponaty są szczegółowo opisane, natomiast bez bardzo dokładnego wczytywania się w te opisy wizyta w Muzeum zajmie Wam niecałą godzinę.

Garść informacji praktycznych:

  • Adres Muzeum to ul. Stadionowa 7a, Mysłowice.
  • Przed Muzeum znajduje się duży, bezpłatny parking.
  • Muzeum czynne jest codziennie, oprócz poniedziałków, od godz. 10 do godz. 18 w sezonie turystycznym (do godz. 16 w okresie jesienno-zimowym).
  • Muzeum jest przystosowane do zwiedzania również z najmłodszymi turystami w wózkach dziecięcych (jest winda na piętro, toaleta dostosowana jest do potrzeb najmłodszych, etc.). 2. Palmiarnia w Gliwicach


Do Palmiarni trafiliśmy przeczekując burzę i był to bardzo przyjemnie spędzony czas. Klimatyczne miejsce, w którym nie tylko dzięki temperaturze i wilgotności można się poczuć nieco jak w tropikalnym lesie - uroku dodaje bowiem śpiew ptaków, i to nie odtwarzany z playbacku, lecz żywych, żyjących w klatkach. W różnych miejscach palmiarni znajdują się też terraria z gadami, w stawach pływają ryby, a dzieci z zafascynowaniem przyglądały się maszerującym specjalnym tunelem mrówkom. Wokół bujna roślinność - gęstwina najróżniejszych palm i egzotycznych krzewów, drzew, w jednej z części również "las" niesamowitych kaktusów.

Palmiarnia to bardzo duży obiekt, co więcej dwupiętrowy, dzięki czemu rośliny można również podziwiać z wysokości. Palmiarnia podzielona jest na 5 pawilonów, połączonych ze sobą przejściami - pawilon roślin użytkowych, tropików, historyczny, sukulentów, akwarystyczny, całość zajmuje ok. 2000 m kw.

Garść informacji praktycznych:

  • Palmiarnia znajduje się na terenie parku, jej adres to Aleksandra Fredry 6, Gliwice. 
  • U wejścia parku znajduje się parking, gdy my tam byliśmy, nie był on wystarczający do potrzeb, było bardzo trudno zaparkować.
  •  Palmiarnia czynna jest codziennie oprócz poniedziałków. W tygodniu czynna jest w godz. 9-18, a w weekendy 10-18.

3. Park Śląski w Chorzowie


Park Śląski w Chorzowie to rozległy teren zielony, który niestety wyraźnie czasy świetności ma już za sobą, jednak położonych jest na jego terenie kilka atrakcji o sporym potencjale dla dzieci.

Po pierwsze, na terenie Parku znajduje się wejście do ogrodu zoologicznego. Na 47 hektarach chorzowskiego zoo przyjrzeć się można nie tylko zwierzętom, ale również zobaczyć Kotlinę Dinozaurów, czyli wystawę sporej wielkości figur kilku pradawnych gadów, co spodoba się z pewnością małym dinozauromaniakom. Zoo czynne jest przez cały rok codziennie, godziny otwarcia zmienne są zależnie od pory roku, najbardziej aktualne informacje znajdziecie na ich stronie internetowej

Po drugie, naszym zdaniem najfajniejsza atrakcja Parku to kolejka linowa Elka, która przewozi turystów ponad parkiem. Kolejka ma długą historię, ale jest odremontowana, obecnie można na niej korzystać z nowoczesnych 4-osobowych kanap lub zamkniętych gondoli. Długość trasy w linii prostej to ponad 2km, a jej pokonanie w obydwie strony zajmuje ok. 40 minut. Jeden jej koniec znajduje się na tyłach parku rozrywki Legendia, drugi zaś - koło chorzowskiego stadionu. Nam i naszym dzieciom bardzo się ta wycieczka podobała, z przyjemnością wypatrywaliśmy z okien gondoli z góry różne części Parku Śląskiego w Chorzowie. Godziny kursowania Elki znajdziecie tutaj.

Po trzecie, również w Parku Śląskim znajduje się Górnośląski Park Etnograficzny. Bardzo, ale to bardzo żałowaliśmy, że nie udało się nam z dziećmi go zwiedzić, bo nasi chłopcy uwielbiają skanseny. Niestety, godziny otwarcia w majówkę były na tyle krótkie, że nie udało nam się tam trafić, mając na uwadze, że każdego dnia pobytu na Śląsku staraliśmy się odwiedzić kilka różnych miejsc. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Parku Etnograficznego.

Po czwarte, na obrzeżu Parku Śląskiego znajduje się Legendia. Jest to historyczne wesołe miasteczko, które w tym samym miejscu działało tu od dziesięcioleci. Obecnie, odremontowane, pełne nowoczesnych urządzeń, nawiązuje do swojej historii nazwą Legendia. O atrakcjach, jakie oferuje ten park rozrywki, godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie informacje na stronie internetowej Legendii. Przejeżdżając obok Legendii kolejką linową Elka, o której napisaliśmy powyżej, byliśmy pod wrażeniem jak rozległe i pełne najróżniejszych atrakcji jest to wesołe miasteczko, a niektóre rollercoastery przyprawiały o ciarki na plecach!

Po piąte, w Parku Śląskim znajdziecie również Planetarium, założone w 1955 r. i obecnie przechodzące modernizację i przebudowę, stąd seanse nie odbywają się. Aktualne informacje dotyczące otwarcia Planetarium znajdziecie na jego stronie internetowej.

W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!


Komentarze

Copyright © Family Adventures