Sztolnia Królowa Luiza i Park 12C - zwiedzanie kopalni stworzone dla dzieci

Sztolnia Królowa Luiza to chyba najbardziej wartościowa z edukacyjnego punktu widzenia otwarta do zwiedzania dawna kopalnia w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością zwiedzających, więc warto zarezerwować bilety wcześniej przez internet, na miejscu trudno liczyć na dostanie biletów w kasie, chociaż w szczycie sezonu turystycznego kolejne grupy wchodzą często. 

Sztolnia Królowa Luiza to fragment nieczynnej już kopalni węgla kamiennego, w której zwiedzanie zostało niemal stworzone dla dzieci. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci (a także i ich rodzice), dowiedzą się podczas tej wycieczki wiele o górniczym fachu, a przystępny język i sposób prezentacji podczas zwiedzania z przewodnikiem świadczy o tym, że miejsce zostało stworzone z myślą o młodych turystach. Ba, nawet jest im w niektórych fragmentach szlaku łatwiej niż dorosłym, którzy część trasy pokonywać muszą zginając się w pół, ze względu na niski strop. 

Opcji zwiedzania jest kilka, jest obecnie dostępna nawet taka, w której część trasy pokonuje się na łódkach. Czeka Was tam też przejazd kolejką górniczą i wiele innych "przygód", które sprawią, że zwiedzanie będzie dla dzieci atrakcją. 

Głęboko pod ziemią, w dawnych tunelach kopalni węgla kamiennego, wraz z przewodnikiem, odkrywaliśmy tajniki górnictwa, poznawaliśmy proces wydobycia węgla, mając nawet unikalną okazję do przypatrzenia się jak pracowały niektóre maszyny górnicze (są one włączane podczas zwiedzania), a przede wszystkim uświadamialiśmy sobie jak katorżniczą i niebezpieczną pracą jest ta wykonywana przez górników. Co prawda nie była to pierwsza okazja naszych synków do zapoznania się tą tematyką (wcześniej zwiedzaliśmy m. in. dawną kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie), to chyba podczas tej dowiedzieli się najwięcej.

Po opuszczeniu Sztolni na dzieci czeka kolejna atrakcja w postaci niezwykłego placu zabaw, na którym dzięki zespołowej pracy mogą pobawić się urządzeniami przypominającymi maszyny górnicze, przy czym zamiast węgla jest woda. Każdy rodzic zaś wie, że zabawa z wodą dla dziecka równa się dobry kwadrans odpoczynku na ławeczce dla rodzica! 

Garść informacji praktycznych:

  • Adres Sztolni to Maurycego Mochnackiego 12, Zabrze
  • Trzeba przyznać, że dojazd do Sztolni nawet z pomocą gps nie jest łatwy i oczywisty. Na miejscu jest spory parking.
  • Zwiedzanie odbywa się pod ziemią, więc warto mieć ze sobą odpowiednio ciepłe ubrania, temperatura to ok. 12-15 stopni. 
  • Informacje dla wrażliwców: w Sztolni jest oczywiście ciemno i w różnych fragmentach nieco "klaustrofobicznie", jak to w dawnej kopalni. Warto też wziąć pod uwagę to, że podczas zwiedzania włączane są maszyny górnicze, co może być przykrym doświadczeniem dla dzieci z nadwrażliwością słuchową.
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi. 
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
Komentarze

Copyright © Family Adventures